Kontaktujte nás: 0905631008 | info@psychologpsov.sk

Výber plemena psa

To že sa vám páči nejaký pes, neznamená, že to je psie plemeno vhodne práve pre vás. Ak ste videli na prechádzke, prípadne poznáte osobne vychovaného aziata či stafforda, neznamená to, že jeho výchovu zvládnete aj vy. Nie každý pes sa správa a v dospelosti sa bude správať, ako si vy o ňom prečítate v knihe. Každý jeden jedinec ma osobitú povahu aj v rámci plemena, tak ako aj ľudia sú každý jeden iný, i keď sa dá predpokladať, že vplyv na povahu majú samozrejme geneticky rodičia ako primárny faktor a podmienky v ktorých žije a váš vplyv na jeho socializáciu ako faktor sekundárny. Predovšetkým by vám malo byť úplne jasné, prečo si chcete psa zaobstarať a s tým súvisí účel použitia.

Príklad: nečakajte od aziata, že bude z neho pes na poľovné upotrebenie, prípadne na behanie na voľno pri voľnočasových aktivitách, že bude z borderky obranár, z rotvajlera slepecký pes, z mopsa pes do záprahu, že írsky vlkodav bude naháňať po lesoch vlky a husky, malamut, alebo akita naopak nebudú v lese duriť divú zver, i keď výnimočne aj tu sa výnimky nájdu/úmyselne spomínam psie plemená, ktoré vieme jasne pomenovať minimálne podľa exteriéru a radíme ich medzi FCI registrované/. Potom tu máme ďalšiu a najrozšírenejšiu kategóriu psov a tým sú „krížence“ u ktorých je povačšine rozmnožovanie náhodne, neriadené človekom, z čoho potom vyplýva aj exteriérová či povahová roznorodosť a následne nastanú vaše starosti, respektíve radosti /kríženec može predčiť schopnosťami aj čistokrvného psa/. Vlastniť a vychovať kríženca je však vačšia lotéria, ako pri zvierati s preukazom povodu /výhodou je, že kríženci netrpia genetickými zdravotnými poruchami/.

Následne si treba prehodnotiť vaše časové,finančné a priestorové možnosti, vašu fyzickú kondíciu atď.. Ak psa už teda vlastníte a neporadili ste sa pri výbere a šteňa ste si vybrali štýlom „jeeeej aký pekný biely a zlatučký“, milé šteniatko rýchlo rastie a jeho chovanie sa stáva nezvládnuteľné, tak práve v tomto momente možu začať vaše nové nepoznané problémy a nočné mory. Prípadne ste si psa vybrať nemohli podľa vašich predstáv a zdedili ste ho po rodine, od známych, máte ho z útulku a jeho návyky sú odlišné ako vaše predstavy. Sú isté genetické predispozície v každom jedincovi, pričom sa zviera može správať niekoľko mesiacov, až rokov /zvyčajne sa prejaví do dospelosti/ úplne normálne a ste s jeho správaním spokojný, potom može nastať zlomová situácia /buchot,bitka s iným psom, fyzický útok človeka,prudký pohyb/ akákoľvek, ktorá naštartuje zmenu správania a vtedy je treba problém začať riešiť a odstraňovať.
Richard Ulianko, psychológ psov

PRÍČINY A Dôvody

 • nesprávny výber plemena vhodného práve pre vás
 • vaše hierarchické postavenie vo svorke je nižšie, ako vášho psa
 • ste začiatočník v chove psov a vybrali ste si náročnejšie a ťažšie zvládnuťelné plemeno
 • podcenili ste správny výber šteniatka, či psa z útulku a neporadili ste sa
 • kúpili ste šteňa od „množiteľa“, čiže zviera bez preukazu povodu a tým pádom bez záruky istoty ,že ste kúpili plemeno ktoré ste chceli a čo je horšie bez záruky povahy akú očakávate /veľa ľudí berie psov ako biznis a tým pádom je aj ich prístup adekvátny/,nie vždy je všetko lacné aj dobré a spoľahlivé
 • kúpili ste zviera s preukazom pôvodu „papierové“, ale ste si neoverili správanie sa rodičov, lebo ste sa spoľahli na to, že veď šteniatka majú „papiere“ /tu platí niekedy žiaľ to isté, že veľa ľudí berie psov ako lukratívny biznis, pričom Vám budú tvrdiť, že pes s papiermi, je vlastne pes so zárukou!/,ale časom zistíte, že sa pes nespráva podla štandardu plemena a ani tak nemusí vobec vypadať jeho exteriér /každé psie plemeno ma iné podmienky uchovnenia jedincov, v každom klube sú vo vedení iní ľudia a nie každému záleží na plemene samotnom/, vždy myslite na to, že to je v prvom rade pre mnohých ľudí obrovský biznis, tak sa treba poradiť,minimálne si overiť rodičov osobne a samotnú chovateľskú stanicu, referencie od iných chovateľov/považujem za absolútny základ dalšieho chovateľského úspechu a radosti zo svojho miláčika/
 • a dostávame sa k záveru, ak ste si všimli, dovody a príčiny sú dané skoro vždy chybou človeka, nesprávnym výberom, prílišným egom človeka, nepriznaním si chyby a nesocializovaný pes, je zase len vizitka a chyba pri výchove, sposobená človekom, čiže nevedomosťou, nedoslednosťou, benevolentným prístupom, poľudšťovaním psa, podceňovaním situácií,síl a schopností psa, ale predovšetkým samých seba
 • nie sú zlí psi, sú len ľudia, ktorí im nerozumejú, ktorí ich nezvládajú, ktorí im ubližujú, týrajú ich...

 Treba vždy myslieť na to, že váš pes je živý cítiaci tvor, ktorý má svoju povahu, svoje životné nároky a potreby.

AKO TO KONČÍ

 • pobytom psa v koterci 1,5x1,5m 23h, niekedy žiaľ 24h denne...Skúste si to!!! jasne, že nebude kopať v záhrade jamy a nebude preskakovať plot, značkovať dom, stromy...ale, skúste si to!!!
 • životom psa na reťazi...Skúste si to!!! taktiež nebude behať kde vy nechcete a neujde...ale, skúste si to!!!
 • vyhodením na ulicu, v lepšom prípade zanesením do útulku...Skúste si to!!! nebude vás obťažovať, nebudete musieť venčiť, míňať peniaze na krmivo a veterinára...ale, skúste si to!!!
 • bitkou, nekŕmením a podvýživou...Skúste si to!!! on vás bude počúvať, lebo sa bude báť, ušetríte peniaze...ale, skúste si to!!!
 • ostnatým, škrtiacim, elektrickým obojkom...Skúste si to!!! pôjde pri nohe ako ovca, príde na povel „ku mne“ nebude naháňať zver, nepobije sa s iným psom...ale, skúste si to!!!
 • celý život na vôdzke, bez možnosti sociálneho kontaktu s inými psami...Skúste si to!!! chodiť priviazaný, bez možnosti voľnosti, áno nič nevyvedie, nikoho neobťažuje, veď OK...ale, skúste si to!!!
 • život bez búdy, deky a pohladenia...Skúste si to!!! v zime pod holým nebom, nemáte starosti, máte pokoj, veď je to pes...ale, skúste si to!!!

Pes je veľmi učenlivé a inteligentné zviera, ktoré sa dokáže veľa slušného a socializovaného správania naučiť od iných druhových príslušníkov, takže odmietanie kontaktu s inými psami považujem za veľkú chybu, čiže argument jaj bojím sa ,že mi ho niekto pohryzie, pripadne on je zlý on bude hrýzť, je scestný/psy si medzi sebou vedia úplne ľahko vyjasniť hierarchické postavenie, niekedy to vyzerá aj hrozivo, ale vlastne sa nič nedeje, ide len o kopec kriku/. Samozrejme, že sú psie plemena u ktorých nechávať v dospelosti socializáciu na nich môže byť nebezpečné a môže to dopadnúť tragicky. Ale drvivá väčšina psov je úplne v pohode, naučiť sa porozumieť im musíme my ľudia.

RieŠenie

Zveriť výchovu vášho psa do rúk skúseného odborníka a naučiť sa od neho ako na to.